Betlémské světlo v Milíně 2021

Živý betlém bude v Milíně letos putovní. Můžete se na něj přijít podívat 22. prosince 2021 v 17:00 před kulturní dům, v 17:30 před základní školu a celé putování zakončíme v 18:00 před knihovnou Milín. Na každém stanovišti bude k dispozici betlémské světlo.

Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč Evropou, symbol míru a přátelství. Skautští kurýři ho každoročně rozváží a roznáší po celém Česku – Betlémské světlo je předvánoční služba skautů společnosti.

Z Rakouska do Česka

Světýlko si v místě narození Ježíše Krista, Betlémě, přebírá každý rok kluk nebo dívka, kerým se říká „Dítě světla“. Cestu z Betléma do Rakouska, kde tato novodobá tradice vznikla, absolvuje vánoční plamínek letecky ve speciálním bezpečnostním obalu, zde se pak během slavnostní ekumenické bohoslužby předává skautům z jednotlivých evropských zemí.


  • Jak bezpečně odnést Betlémské světlo až domů?

Ideálním způsobem je obyčejná petrolejka, ale dobře poslouží například i zavařovací sklenice se svíčkou. Nezapomeňte na několik špejlí, abyste si světlo mohli připálit.

  • Jak mít bezpečně uložené Betlémské světlo, aby nám doma nezhaslo, ještě před Štědrým dnem?

Brněnští koordinátoři Betlémského světla testovali různé způsoby uchovávání světla ve videu.